یوفا سی ال – در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپای امسال می تواند اتفاقات جالبی رخ دهد همانطور که شب گذشته تیم گمنام لژیا ورشو لهستان توانست ۳ گل به رئال مادرید بزند و اگر خوش شانس می بود حتی می توانست ۳ امتیاز ارزشمند را از حریف نامدارش بگیرد؛ با تیم لیون که شانس اندکی برای صعود از گروهش داشت موفق شد در دقایق پایانی دروازه یووه را باز کند تا بازی مساوی شود. سه شنبه شب نیز شاگردان پپ توانستند شکست سنگین بازی رفتشان مقابل بارسلونا را جبران کنند.

گروه A :

وضعیت گروه A مسابقات همانطور که مشاهده می کنید بسیار شفاف و واضح می باشد. دو تیم مدعی این گروه یعنی آرسنال و پی اس جی بدون هیچ دغدغه ای صعودشان را قطعی کرده اند و رقابت این دو تیم تنها برای صدرنشینی می باشد. با توجه به اینکه بازی این دو تیم در انگلیس برگزار می شود؛ می توان شانس توپچی ها را برای صدرنشینی بیشتر دانست. دو تیم لودوگورتس و بازل هم با تک امتیازی که دارند باید برای رفتن به لیگ اروپا با هم رقابت کنند. بازی برگشت این دو تیم در خانه لودوگورتس برگزار می شود و این تیم گمنام می تواند از حریف سوئیسی اش پیشی بگیرد اگر چه کار بسیار سختی پیش روی دارد. در پایان یکی از تیم های آرسنال یا پاری سن ژرمن باید در رده دوم گروه قرار بگیرد که همین موضوع قرعه آن ها را در دور بعد سخت می کند چرا که باید با تیم های صدرنشین گروه های دیگر به قید قرعه بازی کنند.

گروه B :

گروه B رقابت ها که با تیم های هم سطحی تشکیل شده را باید گروه جذابی دانست. در این گروه ناپولی، بنفیکا و بشیکتاش رقابت نزدیکی برای صعود دارند  و تیم دیناموکیف هم حذف شده زودهنگام لقب گرفته و تنها شانسش می تواند رفتن به لیگ اروپا باشد که آن هم تقریبا محال است چرا که باید دو بازی بعدی خود را پیروز شود و از طرفی بشیکتاش هم دو بازی آینده خود را ببازد. از آنجا که در هفته بعد رقابت ها ناپولی باید در خانه به مصاف تیم بحران زده دیناموکیف برود کار ساده تری را برای صعود دارد و در صورت پیروزی و نتیجه تساوی تیم های بنفیکا و بشیکتاش یا برد هر یک می تواند هفته آینده جشن صعود بر پا کند. در مجموع تیم های این گروه می توانند حریفان مورد علاقه غول های اروپا در دور حذفی باشند.

گروه C :

در این گروه تیم های قدر بارسلونا و منچسترسیتی به همراه مونشن گلادباخ و سلتیک قرار گرفته اند. با توجه به اختلاف امتیازی که دو تیم اول با بقیه ایجاد کرده اند و هم چنین آمادگی و سطح کیفی بازیکنان آن ها باید صعود بارسلونا و منچسترسیتی را به دور بعد حتمی دانست ولی رقابت برای سرگروهی همچنان ادامه دارد. سیتیزن ها با فرم خوبی که دارند بعید به نظر می رسد امتیازی از دست دهند و اگر بارسا لغزشی در دو بازی آینده اش داشته باشد بدون شک شاگردان پپ می توانند صدر را از آبی اناری ها پس بگیرند. هر دو تیم بازی های یکسانی پیش روی خواهند داشت و از طرفی بازی های رو در روی خود را انجام داده اند.

گروه D :

گروه D تورنومنت که بسیار یک طرفه دنبال می شود با پیشتازی نمایندگان اسپانیا و آلمان ادامه دارد. در این گروه اتلتیکومادرید با ۱۲ امتیاز صدرنشین است و بایرن مونیخ با توجه به شکستش در مقابل شاگردان سیمئونه با ۳ امیتاز کمتر در رده دوم جای دارد و بعید به نظر می رسد که بتواند به عنوان تیم نخست راهی دور بعد شود. از طرفی دو تیم آیندهوون و روستوف با تک امتیازی که دارند رقابت سختی برای رفتن به لیگ اروپا خواهند داشت.

گروه E :

این گروه نیز همانند گروه B متشکل از تیم های نه چندان قوی است که صعود هر کدام می تواند به منزله یک قرعه خوب برای غول های اروپا باشد. موناکو از شانس بالایی برای صعود برخوردار است و بایرلورکوزن و تاتنهام می توانند دیگر تیم صعود کننده باشند هر چند در فاصله ای دورتر زسکا موسکو را هم پیش روی خود می بینند.

گروه F :

در این گروه باید شاهد رقابت سخت و تنگاتنگ نمایندگان آلمان و اسپانیا باشیم. زنبورهای وستفالن با کسب ۳ پیروزی و یک تساوی و با ۱۰ امتیاز صدرنشین گروه هستند. رئال مادرید نیز با کسب ۲ پیروزی و ۲ تساوی در جای دوم قرار دارد. این دو تیم که صعود خود را قطعی کرده اند باید برای صدرنشینی با یکدیگر رقابت کنند. البته اسپورتینگ می تواند با کسب ۲ پیروزی و ۲ شکست از سوی مادریدی ها جای این تیم را بگیرند اما بعید به نظر می رسد همچین اتفاقی رخ دهد. دورتموند کار راحت تری برای صعود دارد چرا که رئال باید در لیسبون به مصاف اسپورتینگ برود و در بازی آخر هم با دورتموند روبرو شود.

گروه G :

گروه G مسابقات نیز همانند B و E گروهی برای رقابت تیم های ضعیف تر است. درکمال شگفتی تیم نامتعارف لسترسیتی با ۱۰ امتیاز در صدر قرار گرفته و پورتو با ۷ امتیاز در جای دوم است. تیم بسیار ضعیف کلوب بروژ حذف شده زودهنگام رقابت ها لقب گرفته و کوپنهاگن نزدیک ترین رقیب به یاران کاسیاس در پورتو است. پیش بینی می شود در صورت ادامه روند تیم ها در این گروه، لسترسیتی به عنوان تیم نخست و پورتو دومین صعود کننده از این گروه باشند.

گروه H :

و اما می رسیم به آخرین گروه رقابت ها. جایی که انتظار می رفت یوونتوس تورین کار راحتی برای صدرنشینی داشته باشد اما بازی ضعیف و عجیب شاگردان آلگری در دیدار دیشب برابر لیون، معادلات این گروه را بر هم زد و اکنون یاران سمپائولی در سویا با ۱۰ امتیاز در صدر قرار گرفته اند و بیانکونری با ۸ امتیاز در جای دوم. این دو تیم تقریبا صعودشان به دور حذفی مسجل شده و هفته بعد باید در سانچز پیسخوان سویا به مصاف هم روند تا تکلیف سرگروهی را مشخص کنند. این روند دقیقا همان روند تکراری فصل گذشته برای بانوی پیر محسوب می شود. لیون نیز می تواند در لیگ اروپا رقابت هایش را ادامه دهد.

 

در صورت دوم شدن تیم هایی چون یوونتوس، رئال مادرید،بایرن مونیخ ، منچسترسیتی و پی اس جی ممکن است شاهد جدال غول های اروپایی در مرحله یک هشتم نهایی رقابت های امسال باشیم. اتفاقی که در نوع خود کم سابقه می باشد.