انتخاب شهر کیف به عنوان میزبان رقابت‌ فینال لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده انتقادهای زیادی به همراه داشته است.

روسیه و اوکراین دو همسایه‌ای که به خون هم تشنه هستند، سال آینده در کمتر از چند ماه میزبان دو اتفاق بسیار بزرگ فوتبالی خواهند بود. اوکراین، همسایه کوچک‌تر روسیه چند هفته قبل از آغاز رقابت‌های جام جهانی در روسیه، میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا خواهد بود.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی وضعیت نامناسب ورزشگاه المپیک کیف را بررسی کرده است.

این خبرگزاری در بخشی از گزارش خود می‌نویسد:

دیدار دو تیم دینامو کیف و “زوریا” در چارچوب لیگ برتر اوکراین در این ورزشگاه برگزار شد. شکست دیناموی میزبان باعث شد هواداران برای چندمین بار در سال‌های اخیر روی چمن ورزشگاه بیایند و با پلیس درگیر شوند. هولیگان‌های دینامو با پلیس درگیر شدند و چندین هوادار حریف را به شدت کتک زدند. سال گذشته در جریان دیدار دینامو و چلسی در لیگ قهرمانان اروپا گروهی از هواداران تیم اوکراینی به سیاه‌ پوست‌های حاضر در ورزشگاه، حتی آن‌هایی که در جایگاه خودشان نشسته بودند حمله کردند.

AP در بخش دیگری از گزارش خود از نژادپرستی نهادینه شده در فوتبال اوکراین پرده برمی‌دارد:

یوفا آن زمان به دینامو پیشنهاد داد دیدارهایش را تا زمانی که یک راه حل جدی پیدا نکرده پشت درب‌های بسته برگزار کند. “ولادیمیر اسپلیچنکو” مدیر استادیوم المپیک کیف در پاسخ به این پیشنهاد در تلویزیون رسمی اوکراین گفت که پیشنهاد آن‌ها، جدا کردن هواداران سیاه پوست از هواداران سفید پوست و بردن رنگین‌پوست‌ها به جایگاهی ویژه است. آقای “اسپلیچنکو” بعد از اینکه صحبت‌هایش جنجال زیادی درست کرد مدعی شد منظورش بد فهمیده شده.

این خبرگزاری در بخش دیگری از گزارش خود به اتفاقات دیدار دیناموکیف و ناپولی در هفته اول لیگ قهرمانان فصل جاری اشاره می‌کند:

در جریان دیدار دینامو مقابل ناپولی تعدادی فشفشه به سمت هواداران تیم ایتالیایی پرتاب شد. درگیری‌هایی که تقریبا همیشه در این ورزشگاه اتفاق میفتند در این بازی هم تکرار شد. پلیس توان مقابله با هولیگان‌های اوکراینی را ندارد. در جریان یورو ۲۰۱۲ هم این ورزشگاه شاهد اتفاقات مشابهی بود. هیچ‌کدام از مسئولان ورزشگاه المپیک کیف به سوال ما درباره برنامه‌هایشان برای تامین امنیت فینال فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا پاسخ ندادند.