یوفا سی ال – دروازبان اسطوره ای فوتبال جهان باز هم افتخاری دیگر به ویترینش افزود.جیانلوئیجی بوفون به عنوان برنده جایزه پای طلایی سال ۲۰۱۶ انتخاب شد و جایزه یک عمر موفقیت ورزشی خود را در موناکو دریافت کرد.

بوفون ۳۸ ساله برای کسب پای طلایی با کریستیانو رونالدو، وین رونی، لیونل مسی، فرانک لمپارد، ایکر کاسیاس، کاکا، ادینسون کاوانی، تیاگو سیلوا و آندره آ پیرلو رقابت کرد.

برنده پای طلایی را که به بازیکنان بالای ۲۸ سال تعلق می گیرد هر ساله فوتبال دوستان از طریق رأی‌ گیری که در سایت رسمی این مراسم صورت می‌ گیرد، انتخاب می‌ کنند. قابل ذکر است که این جایزه پس از مرد سال فوتبال جهان و اروپا(انتخابات فیفا و یوفا)، معتبرترین جایزه فردی در فوتبال است به طوری که پیش از این ستارگانی همچون دیدیه دروگبا، زلاتان ابراهیموویچ، رایان گیگز، فرانچسکو توتی، رونالدینیو، روبرتو کارلوس، الساندرو دل‌پیرو، رونالدو (برزیلی)، آندری شوچنکو، پاول ندود، روبرتو باجو، آندرس اینیستا، ساموئل اتوئو و دیدیه دروگبا جایزه پای طلایی را کسب کرده‌ اند.
نکته جالب در اهدای این جایزه این است که فردی که به عنوان برنده جایزه انتخاب می‌شود، از کف پای راستش قالب‌گیری می‌شود و قالب آن از جنس طلا به طور مخصوص برایش ساخته می‌شود.