یوفا سی ال – دیگو میلیتو هم کفش های خود را آویخت تا ستاره ای دیگر از آن نسل طلایی اینتر مورینیو نیز با فوتبال بدرود گوید. ستاره ای که بیشتر یک ایتالیایی بود تا آرژانتینی. مهاجمی گلزن که در سه گانه تاریخی اینتری ها در سال ۲۰۱۰ نقش کلیدی را ایفا کرد.

نگاهی کوتاه بر بیوگرافی فوتبالی دیگو میلیتو شوت زن :

دیگو آلبرتو میلیتو متولد ۱۲ ژوئن ۱۹۷۹ و اهل آرژانتین است.

این مهاجم تیم ملی آرژانتین بهترین گلزن اینتر در آن فصل رویایی بود. مهاجم نوکی کلاسیک و صاحب سبک که آمار خیره کننده بیش از ۱ گل در دو بازی را در ۱۰ سال دوران بازیش به‌جا گذاشته‌ است. میلیتو بخاطر شباهتش با انزو فرانچسکولی مهاجم افسانه‌ای اروگوئه از سوی آرگاتینو آردی تهیه‌کننده معروف ایتالیایی لقب شاهزاده را دریافت کرد. شاهزاده‌ای که جایگزین امپراتور آدریانو شد.

پرنسس سن دیگو فوتبال را به صورت حرفه‌ای از سال ۱۹۹۹ در راسینگ کلاب آرژانتین آغاز کرد و در سال ۲۰۰۱ قهرمان آپرتورا شد. در آن سالها برادرش گابریل در ایندیپندنته که رقیب سنتی راسینگ کلاب بود بازی می‌کرد.

در آغاز سال ۲۰۰۴ میلیتو به جنوا که در سری ب بازی می‌کرد پیوست. بعد از دو فصل موفق که در ۵۹ بازی ۳۳ گل به ثمر رساند، جنوا بعلت تبانی به سری سی سقوط کردو دیگو به تیم برادرش گابریل میلیتو یعنی زاراگوزا ملحق شد.

دیگو باز هم استعداد گلزنیش را در پیروزی ۱-۶ زاراگوزا برابر رئال مادرید با زدن ۴ گل به رخ کشید. او در اولین فصل حضورش با ۱۶ گل بهترین گلزن تیمش شد. او در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ با دو گل کمتر از فن نیستلروی با ۲۳ گل زده لقب پی چی چی را بدست نیاورد ولی سومین گلزن اروپا شد در حالیکه تنها ۳ گل کمتر از توتی – برنده کفش طلا – به ثمر رسانده بود. فصل بعد با کاپیتانی دیه‌گو میلیتو آغاز شد و او باز هم میانگین بیش از ۱ گل در هر ۲ بازی را تکرار کرد و در ۱۰۶ بازی ۵۳ گل به ثمر رساند.

در روز ۱ سپتامبر ۲۰۰۸ تنها دقایقی پیش ار پایان دوره نقل و انتقالات میلیتو درحالیکه دو پیشنهاد از تیمهای بزرگ اروپایی داشت به تیم سابقش پیوست. اوج نمایش او در پیروزی ۲-۰ برابر میلان بود. اولین هت تریکش را در بازی برابر رجینا انجام داد. او در ۳۱ بازی ۲۴ گل انجام داد و پشت سر زلاتان ابراهیموویچ دومین گلزن برتر سری آ شد.

در روز بیستم می ۲۰۰۹ دیگو میلیتو و تیاگو موتا در ازای بونوچی، بولزونی، آکوافرسکا، مگیرونی و مقداری پول به اینتر پیوستند. میلیتو زود با اینتر هماهنگ شد و در دربی تاریخی ۴-۰ برابر میلان یک گل زد و دو پاس گل داد. دو گل میلیتو در بازی برابر کالیاری او را دارای بیشترین میانگین گلزنی در تاریخ سری آ (با میانگین ۰٫۸) کرد. در مرحله ۱/۸ نهایی لیگ قهرمانان اروپا برابر چلسی اولین گل بازی را در دور رفت به ثمر رساند و از عوامل اصلی صعود اینتر بود. میلیتو همچنین گل سوم اینتر برابر بارسلونا درمرحله نیمه نهایی که در واقع گل صعود اینتر بود را به ثمر رساند. گل او برابر رم در فینال کوپا ایتالیا، تک گلش برابر سیه‌نا در هفته آخر سری آ و دو گل او در فینال جام باشگاه‌های اروپا باعث شد اینتر اولین و تنها تیم ایتالیایی باشد که در یک فصل به سه‌گانه دست می‌یافت. او در ۳۵ بازی که تاکنون برای اینتر انجام داد ۲۲ گل زده‌است.

سال بعد، برای دیگویِ داستان خیلی خوشایند نبود. فصلی که همواره با مصدومیت های میلیتو همراه بود، با از دست رفتن قهرمانی در ایتالیا و تنها زدن ۸ گل به پایان رسید. دیگو در فصل ۱۲-۲۰۱۱ برگشت و ۲۴ گل در لیگ برای اینتر به ثمر رساند. او نشان داد که همچنان شم گلزنی اش تغییر نکرده است اما شاید میلیتو هم در سال های آخر فوتبال تحت تاثیر محیط بعد از قهرمانیِ اروپای اینتر قرار گرفت و کمی انگیزه اش را از دست داد

او در ۲۷۴ بازی در اروپا ۱۵۱ گل به ثمر رسانده‌است و دارای رکورد ۰٫۵۵ گل در هر بازی است.

اما اوضاع میلیتو در تیم ملی متفاوت بود. وی در دوران اوج مهاجمان آرژانتین بازی می‌کرد و نیمکت نشین بزرگانی چون هرنان کرسپو بود. در سال ۲۰۰۳ در اولین بازی ملش دو گل زد لی ۴ سال به تیم ملی دعوت نشد. در کوپا ۲۰۰۷ عضو تیم ملی بود. و در جام جهانی ۲۰۱۰ فرصت طلب ترین مهاجم جهان مورد غضب مارادونا بود و دقایق چندانی برای بازی به او نرسید.

دیگو میلیتو در سال های پایانی فوتبالش، دوباره به راسینگ برگشت تا در کشورش از این ورزش خداحافظی کند. در فصل پایانی او کمتر بازی کرد و ۶ ماه قبل، از فوتبال به نوعی کناره گرفت. با این حال دیشب بود که به صورت رسمی، دیگو میلیتوی آرژانتینی با زمین چمن وداع کرد تا جهان همواره حسرت مهاجمی را که هر زمان تیمش به گل نیاز داشت، هواداران را ناامید نمی کرد، بخورد.