یوفا سی ال – اتلتیکومادرید امشب فرصت دارد علاوه بر انتقام فینال لیگ قهرمانان اروپا نخستین شکست مادرید را در این فصل رقم بزند.

به گزارش ایسنا، نخستین داربی شهر مادرید در هفته دوازدهم بین دو تیم اتلتیکومادرید و رئال مادرید در ویسنته کالدورن امشب(شنبه) برگزار می شود. مادرید زین الدین زیدان در حالی برابر قرمز سفیدپوشان قرار می گیرد که آخرین شکستش در لالیگا به دیدار برابر این تیم در فصل گذشته باز می گردد. ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۶ سفیدپوشان با تک گل آنتوان گریزمان مغلوب همشهری خود شدند. با این حال صدرنشین لالیگا نمی خواهد امتیازی از دست بدهد چون ممکن است جایگاه خود را نیز از دست بدهد.
فینال میلان

۱۷۶ روز از آخرین تقابل این دو تیم می گذرد. ۲۸ می سال جاری اتلتیکو و مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا در میلان  برابر هم قرار گرفتند که این بازی در نهایت با قهرمانی سفیدپوشان به پایان رسید. مادرید توانست این بار با هدایت زیدان تیم سیمئونه را شکست دهد. این دو تیم در سال ۲۰۱۴ نیز فینالیست لیگ قهرمانان بودند. در فینال میلان ابتدا سرخیو راموس در دقیقه ۱۵ دروازه اتلتیکو را باز کرد و یانیک کاراسکو گل مساوی را در ۱۱ دقیقه به پایان به ثمررساند. در نهایت مادرید در ضربات پنالتی با گل کریستیانو رونالدو جام قهرمانی را بالای سر برد.
۱۰ داربی اخیر
سهم هر یک از دو تیم مادریدی از ۱۰ داربی اخیر در لالیگا چهار پیروزی است. دو دیدار نیز با تساوی به پایان رسید. سفیدپوشان از فصل ۱۱-۲۰۱۲ قدرتمند شروع کردند و در دو بازی رفت و برگشت چهار بر یک پیروز شدند. در فصل بعد نیز ابتدا دو بر صفر و سپس دو بر یک حریف خود را شکست دادند اما در سه فصل اخیر نتایج قرمز سفیدپوشان بهتر از آن ها بود. اتلتیکو توانست چهار پیروزی و دو تساوی را کسب کند.
مقایسه عملکرد سه مهاجم هر دو تیم
سه مهاجم مادرید (رونالدو، گرت بیل و کریم بنزما) عملکرد ضعیف تری در این فصل  نسبت به سه مهاجم اتلتیکو(گریزمان، کاراسکو و کوین گامیرو) داشته اند. BBC (سه مهاجم مادرید) در این فصل لالیگا تنها ۱۴ گل به ثمر رساندند که این بدترین رکورد آن ها از سال ۲۰۱۱ است. سهم BBC از گل های مادرید تنها ۴۶ درصد است. بیل(پنج)، بنزما(چهار) و رونالدو( پنچ) گل تا این جای فصل وارد دروازه حریفان کردند. در مقابل ۶۴ درصد گل های اتلتیکو توسط گریزمان، گامیرو و کاراسکو به ثمر رسیده است. ۱۶ گل قرمز و سفیدپوشان را این سه مهاجم وارد دروازه حریفان کردند. گریزمان(۶)، کاراسکو(پنج) و گامیرو(پنج) بار برای تیمشان گلزنی کردند.

ویسنته کالدورن

کسب امتیاز برای هر تیمی در ورزشگاه ویسنته کالدورن سخت است. پس از حضور دیگو سیمئونه در اتلتیکو آمار این تیم در این ورزشگاه بهتر شده است. قرمز و سفیدپوشان در این فصل در کالدرون تا به حال مغلوب هیچ تیمی نشدند. آخرین شکست این تیم برابر مادرید در این ورزشگاه به سال ۲۰۱۴ در کوپا دل ری باز می گردد. در این دیدار مادرید با دو گل میزبانش را شکست داد. در لالیگا نیز در فصل ۱۳-۲۰۱۲ این اتفاق رقم خورد. در آن بازی مادرید دو بر یک پیروز شد.

کریستیانو رونالدو

رونالدو برابراتلتیکو آمار خوبی در گلزنی دارد. مهاجم پرتغالی تاکنون ۱۵ بار دروازه تیم همشهری را باز کرده است. او در لالیگا هشت بار برابر این تیم گلزنی کرده است اما مدت هاست در ویسنته کالدورن نتوانسته گلی به ثمر برساند. ۳۴۹ دقیقه از آخرین گلش در این ورزشگاه می گذرد. زمانی که مادرید در سال ۲۰۱۴ دو بر یک از حریفش عقب بود رونالدو در دقیقه ۸۲ گل مساوی را به ثمر رساند تا مادرید همچنان صدرنشین باقی بماند. مهاجم پرتغالی تاکنون ۱۰ بار به کالدرون رفته و هفت گل به ثمر رسانده است. اما آمار عجیب این بازیکن برابر اتلتیکو به گل هایی است که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسیده است. او از ۱۵ گل خود ۷ ضربه را از فاصله ۱۱ متری وارد دروازه حریف کرده است.

وضعیت  بازیکنان

رئال مادرید چند بازیکن اصلی خود را در این بازی به همراه ندارد. پس از آسیب دیدگی تونی کروس، چهارشنبه هفته گذشته باشگاه مادرید اعلام کرد که آلوارو موراتا(مهاجم اسپانیایی) را نیز تا یک ماه در اختیار نخواهد داشت. این درحالی است که وضعیت کریم بنزما، دیگر مهاجم آسیب دیده رئال مادرید مشخص نیست. هنوز معلوم نیست مهاجم فرانسوی می تواند در ترکیب اصلی حضور داشته باشد یا نه. در نبود کاسیمرو مادرید از کواچیچ در ترکیبش بهره خواهد برد. خبر خوش برای سفیدپوشان بازگشت سرخیو راموس، کاپیتان تیم به میادین است. در مقابل اتلتیکو که نگران وضعیت آنتوان گریزمان بود می تواند از مهاجم فرانسوی اش در این بازی استفاده کند. غایبان مادرید در این دیدار به خصوص درخط هافبک ممکن است برای این تیم دردرساز شود.