هنریک یوهان کرایف  که بیشتر با نام یوهان کرایف شناخته می‌شود، فوتبالیست و مربی سابق فوتبال هلند است. او سه مرتبه به عنوان بازیکن سال اروپا انتخاب شده است و از این حیث در کنار میشل پلاتینی و مارکو فان باستن رکورددار محسوب می‌شود. کرایف  پیرو فلسفهٔ  توتال فوتبال بود که توسط رینوس میشل پایه‌گذاری شده است.

وی که چندی قبل در اثر بیماری دار فانی را گفت امروز مراسمی در شهر لندن برای یاد بود آن برگذار شد که در آن پپ گواردیولا سرمربی منچستر سیتی حضور داشت, در این مراسم کتاب یاد بود این بزرگ مرد فوتبال نیز معرفی شد.

اگر یوهان نبود من حالا سرمربی منچسترسیتی نمی شدم؛ همین طور هدایت بایرن یا بارسا هم در خواب میدیدم. فکر می کردم که فوتبال بلد هستم اما اشتباه میکردم وقتی او را دیدم متوجه شدم که یک دنیای جدید مقابل من قرار دارد.  او چیزهای زیادی به من یاد داد او به من کمک کرد تا فوتبال را بفهمم و بدانم که چرا در فوتبال بعضی شرایط مثل خوب و بد رخ میدهد.

در آژاکس، کرویف روی بازیکنان تاثیر زیادی گذاشت. آنها در این حال مربی هستند و خیلی بازیکنان دیگر در بارسا که حالا مربی هستند. او روی همه ما تاثیر زیادی گذاشت. او با بقیه قابل مقایسه نیست زیرا او یک فرد ویژه بود. من در مورد قهرمانی ها صحبت نمی کنم. در باشگاه های بزرگ مانند بارسا، رئال و یوونتوس، شما همیشه قهرمان می شوید اما همه مربیان نمی توانند مانند او تاثیر گذار باشند.

فوتبال سخترین ورزش جهانس زیرا در آن هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد. وقتی در دوران طفولیت هستید، شروع به یاد گرفتن می کنید و من از این رو خوش شانس بودم که توانستم فوتبال یاد بگیرم. تاثیر او ادامه خواهد داشت.بهترین مربیان جام های زیادی می برند زیرا در باشگاه های بزرگ و با بازیکنان بزرگ کار می کنند اما مسئله این است که چقدر روز نسل جدید تاثیر می گذارند و چطور روی کار بازیکنان شان تاثیرگذار هستند.

من در این لحظه در لندن، در مورد این مسئله تردیدی ندارم. مردم در مورد بهترین مربیان فکر می کنند و در مورد جام ها و تعداد قهرمانی ها حرف می زنند اما فکر می کنم این کاملا اشتباه است.”